- vytrvalá bylina
- listy čárkovité nebo úzce kopinaté
- podkališní listence zřetelně osinaté
- korunní lístky červené nebo růžové
Velmi variabilní taxon, který se v ČR rozpadá do čtyřech poddruhů.
- Dianthus carthusianorum subsp. latifolius, statné rostliny s kompaktním 5-12květým květenstvím, s korunními lístky tmavočervenými až nachově červenými a s kuželovitými uzlinami na lodyhách. (Roste pouze na Moravě.)
- Dianthus carthusianorum subsp. carthusianorum, subtilnější rostliny s volnějším 2-7květým květenstvím, s korunními lístky jasně červenými a s válcovitými uzlinami na lodyhách.
- Dianthus carthusianorum subsp. capillifrons, trsnaté rostliny s květenstvím 2-5květým, s korunními lístky růžovými, s kalichem zčásti zeleným, jinak fialově naběhlým. (Pouze na hadcových podkladech.)
- Dianthus carthusianorum subsp. sudeticus, netrsnaté rostliny s květenstvím 2-5květým, s korunními lístky lístky růžovými, s kalichem hnědavě purpurovým. (Jen ve Velké kotlině v Hrubém Jeseníku.)
Nominátní poddruh roste na výslunných svazích a skalách, suchých travnatých místechm skalních stepích a na lesních okrajích.
Dianthus carthusianorum subsp. latifolius roste na mezofilních loukách a pastvinách, občas na skalách. Preferuje vápnité půdy.
D. carthusianorum subsp. capillifrons roste v borových lesích a v travnatých porostech, vždy na hadcových podkladech jako obligátní serpentinofyt.
D. carthusianorum subsp. sudeticus roste na výslunných skalách a skalnatých svazích, na sutích. Preferuje skeletovité, mělké půdy.
Evropa.
V České republice je nejběžnějším nominátní poddruh vyskytující se hojně v teplejších oblastech Českého masivu, jen na J a V Moravě roste vzácně, v jihočeských pánvích velmi vzácně.
Dianthus carthusianorum subsp. latifolius roste hojněji na V Moravě, vzácněji na Moravě střední a severní od nížin do podhorského stupně. Je hodnocen jako ohrožený druh (C3).
D. carthusianorum subsp. capillifrons se vzácně vyskytuje na hadcových lokalitách jižní poloviny Čech a na severní Moravě. Je hodnocen jako silně ohrožený druh (C2).
Nejvzácnějším je D. carthusianorum subsp. sudeticus, který je považován za endemický poddruh vyskytující se pouze ve Velké kotlině v NPR Praděd.
Druhové jméno je pravděpodobně odvozenou od mnichů kartuziánského řádu, který tento hvozdík s oblibou pěstovali.
Kovanda M. (1990): Rod Dianthus L. In: Hejný S. & Slavík B. (eds.): Květena České republiky vol. 2. - Academia, Praha, 200-213.