Pexeso

Zahrajte si zde elektronickou verzi botanického pexesa.

  1. Vyberte barevnou sérii, kterou chcete hrát.
  2. Zvolte zda chcete rostliny zkusit také určovat.
  3. Sledujte počet tahů a lámejte své rekordy :)

Toto botanické pexeso vyšlo také v klasické papírové podobě a to zatím v pěti barevných sériích podle barvy květu (modrá, růžová, žlutá, bílá a zelená). Rubová strana pexes je stejná. Můžete si tedy buď zahrát obrovské pexeso, nebo výběr zúžit a zkombinovat druhy, které máte nejradši, či naopak vybrat jen ty, které se chcete ještě doučit.

Jako bonus je v pexesu umístěna žolíková kartička bez obrázku. Určitě je nevyhazujte! Je možné na ně nakreslit nové dvojice rostlin a díky stejnému rubu zařadit do hry.

Pokud se budete účastnit Floristického kurzu ČBS nebo podzimní konference ČBS, dostanete jednu z barev papírové verze pexesa. Proto neváhejte na tyto významné botanické akce přijet.

Nomenklatura (Danihelka et al.), původnost (Pyšek et al.) a stupeň ohrožení (Grulich) jsou uvedeny podle nejnovějších poznatků uveřejněných v časopise Preslia 84 (2012). Stupeň ohrožení je uveden u jednotlivých druhů následujícími zkratkami: C1 – kriticky ohrožené, C2 – silně ohrožené, C3 – ohrožené, C4 – druhy vyžadující pozornost. Druhy z poslední kategorie vyžadují pozornost zvyšující se vzácností (C4a) nebo nedostatečnou prozkoumaností (C4b).

 Na vzniku pěti sérií se podíleli následující botanici: konzultanti (M. Lepší, B. Brandová, R. J. Vašut, M. Hroneš, L. Kobrlová, M. Dančák, V. Dvořák, T. Štechová), autoři fotografií (A. Jírová, J. Ševčík, M. Duchoslav, R. Kalous, V. Nejeschleba, B. Trávníček, R. J. Vašut, L. Kobrlová, M. Hroneš, L. Šafářová, M. Hradil, V. Dvořák, Z. Mruzíková, M. Dančák, L. Kincl, V. Trávníčková, M. Krátký, M. Zeidler, B. Brandová), grafik loga (V. Dvořák), programátor (V. Hans) a korektor (K. Boublík). Vedoucím celého projektu („Portál České Flóry - edukační moduly pro výuku botaniky“ - Reg. č.: CZ.1.07/2.2.00/15.0269) je R. J. Vašut (kontakt: radim.vasut@upol.cz). Zpracovala A. Jírová.

Letos (jaro 2017) plánujeme výtisk 2. vydání botanického pexesa. Zájemci si můžou objednat výtisky v tomto formuláři.