zblochan žíhaný / Glyceria striata

Hlavní znaky

- vytrvalá vlhkomilná až mokřadní řídce trsnatá tráva
- stébla oblá, nejvýše 5 mm v průměru
- listová čepel 2-6 mm široká
- jazýček blanitý
- květenství lata, klásky velmi drobné, vícekvěté
- plucha na hřbetě oblá, bezosinná, na vrcholu celokrajná, zaokrouhlená
- plucha eliptická až obvejčitá, zřetelně 7žilná, se všemi žilkami ± stejně silně vyniklými, 1,3-2,2 mm dlouhá
- tyčinky 2

Počet chromozómů: 20

Variabilita

V rámci původního areálu jsou obvykle rozlišovány dva poddruhy někdy hodnocené jen jako variety. Subsp. stricta (Scribner) Hultén se od nominátní subsp. striata liší kratší délkou stébla, užší listovou čepelí a kratší latou. Rozlišování těchto taxonů je však ztíženo častým výskytem přechodných či netypických forem a jeho oprávněnost je sporná. Z území Evropy je tradičně uváděn výskyt subsp. stricta, rostliny z území ČR však odpovídají spíše nominátnímu „poddruhu“.
Glyceria striata svým celkovým habitem nepřipomíná naše domácí zástupce rodu a je podobný spíše některým druhům rodu Poa.

Zajímavosti

Neoindigenofyt původní v severní Americe zavlečený na východní Moravu (Vsetínsko). V Evropě znám už od 19. století (první nálezy pocházejí z Francie).

Literatura

Conert H. J. (1992): In: Hegi G. (ed.), Illustrierte Flora von Mitteleuropa, 1/3: 133–140. Paul Parey Verlag, Berlin, Hamburg.
Dančák M. (2002): Glyceria striata – a new alien grass species in the flora of the Czech Republic. – Preslia, Praha 74: 281-289.Zpracoval: Martin Dančák

Květ/Květenství

© Martin Dančák

zblochan žíhaný <i>(Glyceria striata)</i>

Květ/Květenství

© Martin Dančák

zblochan žíhaný <i>(Glyceria striata)</i>