- byliny do 40(70) cm vysoké s lodyhou přímou, nevětvenou až bohatě větvenou
- listy úzce kopinaté až široce vejčité, do 10 cm dlouhé a většinou širší než 6 mm, ale i až 5 cm široké, většinou celokrajné, po celé ploše kratičce pýřité
- hrozen květů úzký, jednostranný, 10-50květé
- listeny dolní zelené, podobné listům, horní široce vejčíté až kopinaté, často s úzce trojúhelníkovitými nebo šidlovými zuby na okraji, zpravidla modrofialově zbarvené, někdy bíle, červeně
- kalich s dlouhými, kadeřavými chlupy
- koruna žkoutkovitě žlutá, na bázi trubky někdy rezavě naběhlá
Velmi variabilní druh. Variabilita se u nás projevuje ve dvou dobře morfologicky a ekologicky definovaných taxonech: (a) var. nemorosum (č. hajní pravý), s větším počtem lodyžních článků (nad 5), kratších než příslušné lodyžní listy, s více jak 2 kvetoucími větvemi, rostliny začínají kvést od června; lesy, lesní lemy, křoviny; (b) var. praecox (č. hajní časný), s 3-5 lodyžními články, delšími než příslušné lodyžní listy, kvetoucí na přelomu května a června, louky. Tato varieta se vyskytuje pouze v Bílých Karpatech a na Babinských loukách v Českém středohoří.
Lesní lemy (indikační druh sv. Trifolion medii), křoviny, listnaté lesy (zvl. dubohabřiny, ale též teplomilné doubravy), širokolisté suché trávníky (zvl. sv. Bromion erecti) a sušší mezofilní louky.
Roztroušeně až hojně po celém území ČR v nižších a středních polohách, do oreofytika zasahuje pouze vzácně (max. 1000 m n. m.).
Celkové rozšíření: střední Evropa až Ural, na jih po Slovinsko.
Štech M. (2000): Melampyrum L. - černýš.- In: Slavík B. (ed.), Květena České republiky 8, Academia, Praha, p. 412-429.