Acidofilní, mírně suchomilná a teplomilná bylinná vegetace na mělkých suchých půdách a zvětralinách tvrdých silikátových hornin s nízkým pH.
Nizké rozvolněné až zapojené porosty acidofilních bylin, mechorostů a lišejníků až téměř zapojené porosty s dominancí Festuca ovina. Běžně se vyskytují druhy s širokou ekologickou amplitudou. Dominují druhy Scleranthus perennis, Hieracium pilosella, Plantago lanceolata, Rumex acetosella, časté jsou efemerní druhy (Veronica verna), trávy (Festuca ovina, Agrostis capillaris).
Mělké suché kamenité půdy na skalních výchozech, lavicích, skalnatých stráních, geologickým podkladem jsou tvrdé silikátové horniny s nízkým pH, mj. žuly, ruly, proterozoické břidlice, fylity, buližníky, aj. Vegetace osídluje sušší pahorkatiny a podhůří s průměrnými teplotami 7-8,5 oC a ročními úhrny srážek 500-650 mm.
Na extrémních stanovištích skalních výchozů se jedná o pionýrskou vegetaci blokovanou erozí nebo i vlivem pastvy. Na méně extrémních rankerových půdách vznikla tato vegetace po odlesnění a je udržována pastvou. Po opuštění pastvy však porosty postupně zarůstají vysokými trávami a keři.
Z ČR jsou udávány dvě asociace: jedna z extrémnějších stanovišť, mj. z extrémně mělkých kamenitých půd na skalách či sekundárně v lomech (as. Polytricho piliferi-Scleranthetum perennis); druhá (as. Jasiono montanae-Festucetum ovinae) pak reprezentuje převážně náhradní společenstvo mělkých rankerových půd vzniklé vlivem pastvy po odlesnění.
Podrobnosti o asociacích včetně jejich rozšíření zde. »
Roztroušeně v Českém masivu, častěji v průlomových údolích (Vltava, Otava, Berounka), ale běžně i na Českomoravské vrchovině, v jižních Čechách, na Dokesku, Křivoklátsku, aj.
Velká Pleš na Křivoklátsku
V minulosti jako málo produktivní pastviny pro kozy a ovce, v současnosti je na velké části porostů upuštěno od pastvy a tak porosty zarůstají. V porostech se vyskytuje pouze velmi málo ohrožených druhů.
Sádlo J., Chytrý M. (2007): Hyperico perforati-Scleranthion perennis Moravec 1967. - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 1. Travinná a keříčková vegetace, Academia, Praha, p. 350-355.