Jde o lesní, druhově chudá, vápnitá prameniště s tvorbou pěnovců. Dominantu tvoří mechové patro především s druhy Palustriella commutata, Eucladium verticillatum, a Pallia endiviifolia. Bylinné patro je slabě vyvinuto a většinou jsou zde přítomny okolní lesní druhy.
Lesní prameniště s dominantním mechovým patrem. Nejčastějšími druhy mechů jsou Palustriella commutata a Eucladium verticillatum. Z mechorostů se dále vyskytují Brachythecium rivulare, Bryum pseudotriquetrum a také játrovky jako Aneura pinguis, Conocephalum conicum a Pellia endiviifolia, jenž mohou nad mechorosty i převládnout. Bylinné patro má většinou menší pokryvnost než mechové. Nejčastěji se vyskytují Caltha palustris, Pesatites albus a lesní druhy jako Brachypodium sylvaticum, Geranium robertianum, Cardamine amara, Carex remota, C. sylvatica a na více osvětlených stanovištích také Carex flacca a C. flava.
Jde o zastíněná až polozastíněná lesní prameniště, ale také pěnovce tvořící se na tocích dále od pramene. Voda je minerálně bohatá, až silně bazická, s velkým obsahem vápníku jenž se sráží v pěnovce, které bývají ukládány v podobě kaskády nebo čočky. Na starých prameništích mohou pěnovcové sedimenty dosahovat až několikametrové mocnosti.
Jde o přirozenou vegetaci, jenž je dlouhodobě stabilní. Ohrožuje ji především změna vodního režimu, případně poškození lesní mechanizací, stavba turistických cest a vodních nádrží.
V České republice se vyskytuje pouze asociace Brachythecio rivularis-Cratoneuretum Dier en 1973. V rámci této asociace je odlišována varita Pellia endiviifolia na světlejších stanovištích a Carex remota na zastíněných.
Rozšíření v Evropě není dobře známé, především kvůli nejednotnému syntaxonomickému zařazení. Na Moravě se vyskytuje nejčastěji v Bílých Karpatech, dále v Moravskoslezkých Beskydech, Hostýnských a Vsetínských vrších. V Čechách hojněji na Křivoklátsku a v Českém krasu.
Jde o vzácnou vegetaci, důležitou z hlediska ochrany přírody. Hospodářský význam nemá.
Chytrý M. et al. (2010): Katalog biotopů České republiky. Druhé vydání. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Hájková P., Hájek M. (2011): Svaz RAB Lycopodo europaei-Cratoneurion commutati Hadač 1983.- In: Chytrý M. et al. , Vegetace České republiky, 3. Vodní a mokřadní vegetace. Praha: Academia, p. 592-599.
Moravec J. et al. (1995): Rostlinná společenstva České republiky a jejich ohrožení. Druhé vydání. Litoměřice: Okresní vlastivědné muzeum v Litoměřicích.
Petříček V. et al. (1999): Péče o chráněná území I. Nelesní společenstva. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. 451 s.
Danihelka J., Chrtek J. and Kaplan Z. (2012): Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia. 84: 647–811.