česnek šerý / Allium senescens

Synonyma

Pro druh A. senescens: A. fallax SCHULTES et SCHULTES fil. in J.J. Roemer et J.A. Schultes
Pro poddruh A. senescens subsp. montanum: Allium angulosum var. montanum [F. W. SCHMIDT] POHL, A. lusitanicum LAM., A. montanum F. W. SCHMIDT, A. acutangulum subsp. petraeum (DC.) ČELAK., A. acutangulum subsp. montanum (POHL) ČELAK., A. montanum subsp. petraeum (DC.) HOLUB in DOSTÁL

Hlavní znaky

- byliny s cibulemi nahloučenými na krátkém vodorovném oddenku, málo morfologicky diferencované
- listy listy zřetelně přízemní; čepel čárkovitá, téměř plochá, na rubu zaoblená, často s jednou až více hranami (ne však kýlnatá)
- stvol přímý, před rozkvětem v hor. části mírně ohnutý, hranatý, v horní části dvouřízně smáčklý
- toulec 2–3cípý, blanitý, vytrvávající
- lichookolík polokulovitý, mnohokvětý, bez pacibulek
- okvětní lístky růžové až lila
- tyčinky o více než délku prašníku přesahující okvětí

Počet chromozómů: 32

Allium senescens je druh s disjunktívním areálem ve střední, jižní a západní Evropě, na Sibiři, v Mongolsku a ve střední Asii. V Evropě se vyskytuje pouze subsp. montanum; ostatní subspecie se vyskytují v asijské části areálu. Pokud jsou evropské populace považovány za samostatný druh, přísluší jim jméno A. lusitanicum LAM.

Ekologie

Skály a skalnaté svahy, navazující rozvolněné bory a doubravy, skalnaté izolované suky, písčiny, vzácně i suché trávníky. Na kyselých, bazických i ultrabazických substrátech.

Rozšíření

Poddruh se vyskytuje se roztroušeně, ale velmi nerovnoměrně; koncentrován do skalnatých lokalit reliktního charakteru, v průlomových říčních údolích občas proniká hluboko do mezofytika; vzácně i na píscích v nížinách podél velkých řek (východní Polabí, okolí Hodonína).

Podobné druhy

Duchoslav M., Bártová V., Krahulec F. (2007): Rozšíření druhů rodu česnek (Allium) v České republice. II. Druhy sekce Rhizirideum (A. angulosum, A. senescens subsp. montanum) [Geographical distribution of Allium species in the Czech Republic. II. Species of sect. Rhizirideum (A. angulosum, A. senescens subsp. montanum)].- Zprávy Čes. Bot. Společ. 42: 25-64. »»
Krahulec F. & Duchoslav M. (2010): 180. Alliaceae J. Agardh – česnekovité. – In:  Štěpánková J., Chrtek J. & Kaplan Z. (eds.), Květena České republiky [Flora of the Czech Republic], 8: 647–677.

Zpracoval: Martin Duchoslav

List