Svaz Dryopterido filicis-maris-Athyrion distenfolii zahrnuje vegetaci kapradinových niv montánního až subalpínského stupně v karech a maloplošných závětrných oblastech nad horní hranicí lesa.
Subalpínské kapradinové nivy s dominancí kapradin Dryopteris filix-mas, Athyrium distentifolium a někdy i Athyrium filix-femina vytvářejí zapojené porosty s takřka 100% pokryvností a výškou bylin kolem 1 m. Vzhled společenstev dotvářejí statné byliny jako Aconitum plicatum, Adenostyles alliariae, Carduus personata, Veratrum album subsp. lobelianum aj. Porosty s dominancí papratky horské jsou druhově chudší, zatímco výraznější a bohatší porosty najdeme ve vegetaci s dominantní kapradí samcem, které jsou však vzácnější. Můžeme zde nalézt také řadu lesních druhů, např. Lilium martagon, Milium effusum či Paris quadrifolia. Mohou se místy objevit keřovité formy Acer pseudoplatanus. Mechové patro bývá slabé, s nízkou pokryvností.
Porosty často osídlují částečně zazemněné suťové kužely a vlhčí stíněná stanoviště v okolí horní hranice lesa. Vyskytují se na nevelkých plochách závětrných svahů a v chráněných místech karů. V zimě bývají chráněny před silnými mrazy mohutnou vrstvou sněhové pokrývky, která je pak na jaře hojně zásobí vodou. Půdy jsou vlhké, provzdušněné s velkým obsahem živin a mocnou vrstvou humusu.
Jedná se o přirozeně nelesní společenstva vázaná na místa pádů lavin, kde je znemožněn vývoj lesa. V minulosti mohly být jejich lokality uměle rozšířeny v důsledku kácení papratkových smrčin, např. v Hrubém Jeseníku. V současnosti při zachování podmínek pro akumulaci sněhu je vhodné nechat tuto vegetaci bez zásahu člověka.
V rámci tohoto svazu rozlišujeme v ČR 2 asociace:
Vyskytují se v nejvyšších polohách Krkonoš, Jeseníků, ochuzené porosty známe z Kralického Sněžníku a Šumavy. Obdobné papratkové porosty můžeme najít na nejvyšších vrcholech Beskyd a Javorníků.
Nejvýznamnější lokality lze nalézt v Krkonoších, Hrubém Jeseníku, druhově ochuzené porosty lze vidět na Kralickém Sněžníku nebo na Bukovci v Jizerských horách.
Pro člověka hospodářský význam nemá, je však důležité uchovat tento svaz jako důležitý zdroj biodiverzity a jako společenstva vzácných a ohrožených druhů. Jediné ohrožení hrozí při okusu jelení zvěří a při zhutňování sněhu na sjezdovkách, pod nimiž se tato vegetace nachází.
Kočí M. (2007): Subalpínská vysokobylinná a křovinná vegetace (Mulgedio-Aconitetea). - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 1. Travinná a keříčkovitá vegetace. - Academia Praha, p. 126-131.
Chytrý M., Kučera T., Kočí M., (eds.) (2010): Katalog biotopů České republiky, ed. 2. - Agentura ochrany přírody a krajiny, Praha, p. 151-152.
Procházka F. et. al. (2001): Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky (stav v roce 2000). - Příroda, Praha.