Štěrbinová vegetace hadcových skal s dominancí serpentinofytů.
Štěrbinová nezapojená (pokryvnost pod 60 %) vegetace hadcových skal s dominancí serpentinofytů, mj. kapradin Asplenium cuneifolium a A. adulterinum, a dalších vzácných kapradin (mj. Notholaena marantae), které jsou u nás striktně vázané na hadec (serpentinit). V porostech se dále pravidelně vyskytují trsnaté kostřavy (Festuca ovina, F. pallens), třtina Camalagrostis arundinacea, a některé dvouděložné (mj. Silene vulgaris, Campanula rotundifolia agg., Sedum album) a jednoděložné druhy (např. Allium flavum, A. senescens subsp. montanum aj.). Variabilní je výskyt mechorostů.
Skalní štěrbiny a terásky na hadci (serpentinit) popř. na pikritu. Jedná se o ultrabazické metamorfované horniny, jejichž chemické složení je typické výraznou převahou hořčíku nad vápníkem, vysokými koncetracemi těžkých kovů (chrom, mangan, kobalt, nikl), malým obsahem křemíku a živin. Specifické vlastnosti substrátu způsobují výskyt specifických adaptací. Půda má v závislosti na množství srážek pH kyselé až neutrální.
Díky extrémním podmínkách se jedná o stabilní porosty na skalách bez ohrožení sukcesními změnami a taktéž bez nutnosti specifického managementu.
Z ČR jsou uváděny dvě asocice: as. Asplenietum cuneifolii se vyskytuje v chladnějších oblastech ve vyšší nadmořské výšce, as. Notholaeno marantae-Sempervivetum hirti v teplé oblasti jihozápadní Moravy.
Přehled asociací včetně jejich rozšíření zde. »
Pahorkatiny až horský stupeň ČR s výskytem hadců. Ojedinělá lokalita v Českém krasu na pikritové skalce u obce Lety-Rovina. V Evropě dále v Německu, Polsku, Rakousku, snad i ve Francii, Apeninách a na Balkáně.
- hadcové ostrůvky vrcholové části Slavkovského lesa
- Drahotínský les na Domažlicku
- Holubovské hadce v Blanském lese
- údolí Želivky
- údolí Moravy u Raškova a Rudy nad Moravou
- údolí Jihlavy u Mohelna, Biskoupek a Hrubšic
Bez hospodářského významu. Významné pro ochranu biodiverzity vzácných druhů kapradin vázaných na specifický substrát.
Chytrý M. (2009): Asplenion cuneifolii Br.-Bl. ex Eggler 1955. - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 2. Ruderální, plevelová, skalní a suťová vegetace. Academia, Praha, p. 417.