Vegetace teplomilných, jednoletých, nízkých druhů písčitých půd; přechodný typ mezi vegetací ruderální, segetální a vegetací sešlapávaných míst.
V druhovém složení nalezneme teplomilné, jednoleté a nízké druhy písčitých půd, časté jsou poléhavé formy odolné sešlapu (např. Cynodon dactylon, Digitaria ischaemum, D. sanguinalis, Eragrostis minor, Hibiscus trionum a Portulaca oleracea). Převažují tedy rostliny se stres-tolerantní či ruderální strategií, dominují jednoleté trávy, často s C4 metabolismem.
V teplých a suchých oblastech střední Evropy se indikační druhy svazu vyskytují na různých stanovištích jako důležitá složka ruderální vegetace, vegetace sešlapávaných stanovišť a vegetace polních plevelů; v chladnějších a vlhčích oblastech je výskyt omezen pouze na ruderální a sešlapávaná místa. Společenstva svazu jsou rozšířená v okopaninách, v kukuřici, ve vinohradech, na zeleninových záhonech, na okrajích kypřených okrasných záhonů, a ve speciálních kulturách (cibule, česnek, tabák, chřest), některé typy i na osluněných antropogenních stanovištích sloužících dopravě (chodníky, kolejiště aj.). Vyskytují se na lehkých písečných půdách s neutrální až bazickou reakcí, které jsou chudé na živiny.
Porosty se vyvíjejí během léta, kdy je sucho a horko; mohou být i velmi husté. Svaz tvoří svým druhovým složením a vlastnostmi přechodný typ mezi vegetací segetální, ruderální a porosty sešlapávaných míst.
V České republice jsou rozlišovány 4 asociace: as. Digitario sanguinalis-Eragrostietum minoris tvoří splečenstva jednoletých nízkých, poléhavých rostlin s převahou trav. Vyvíjí se buď na polích s kukuřicí nebo okopaninami, jako je cibule, česnek a chřest, anebo častěji na okrajích cest, chodníků a na nádražích. Na výhřevných půdách se vyskytují nízká prostrátní společenstva as. Portulacetum oleraceae s dominantní šruchou zelnou. Vysýchavé antropogenní půdy hostí porosty as. Eragrostio poaeoidis-Panicetum capillaris, kde se uplatňují severoamerické neofytní druhy a zejména jednoleté trávy. Vyskytuje se na nádražích, podél tratí a na podobných stanovištích. Především na druhotných stanovištích se vytvářejí druhově chudé porosty as. Cynodontetum dactyli s dominantním troskutem prstnatým.
Podrobnosti o asociacích včetně jejich rozšíření zde. »
V ČR je výskyt omezen pouze na nejteplejší oblasti; těžiště výskytu je v panonské oblasti.
Porosty svým růstem alespoň částečně zabraňují vysychání půdy na stanovišti, jinak jsou bez hospodářského významu.
Lososová Z. (2009): Eragrostion cilianensi-minoris Tüxen ex Oberdorfer 1954. - In: Chytrý M. (ed.): Vegetace ČR 2. díl. Plevelová, ruderální, skalní a suťová vegetace. - Academia, Praha, p. 194-205.
Jarolímek I., Zaliberová M., Mucina L. & Mochnacký S. (1997): Rastlinné spoločenstvá Slovenska 2. Synantropná vegetácia. - Veda, Bratislava, p. 172-182.
Moravec J. et al. (1995): Rostlinná společenstva České republiky a jejich ohrožení. - Severočeskou přírodou, Litoměřice, příloha 1995/1, p. 140-141.
Procházka F. et al. (2001): Červený seznam cévnatých rostlin ČR. - AOPK, Praha.