Vegetace nízkých semenných, popř. výtrusných, obojživelných rostlin v mělkých oligotrofních a mezotrofních vodách.
Rozvolněné až plně zapojené porosty vytrvalých obojživelných bylin. Ve fázi zaplavení velmi druhově chudé, někdy se objevují obojživelné druhy, např. Littorella uniflora. Po obnažení substrátu zde rostou vlhkomilné jednoletky (např. Callitriche palustris, Gypsophilla muralis, Radiola linoides). Občas se tvoří jemné a husté podvodní, periodicky přeplavované trávníky. Vzácně se vyskytuje natantní porosty s Luronium natans. Mechové patro většinou chybí nebo je slabě vyvinuto (Calliergonella cuspidata, Riccia sp.).
Tyto porosty rostou na mělkých březích rybníků, jezer, přehrad, v pískovnách a jamách po těžbě rašeliny. Dále obývají rybí sádky a mrtvá říční ramena. Převládají v oligotrofních až mezotrofních vodách, někdy se vyskytují i v dystrofních nebo slabě eutrofních vodách. Vyhovuje jim kyselý písčitý, písčitohlinitý substrát nebo rašelina. Rostou i na štěrkovém dně často s vrstvou hlinitého nebo jílového bahna. Substrát je chudý na dusík, fosfor a vápník. Porosty sestupují ve vodě do hloubky podle průhlednosti vody. Snáší dobře výrazný pokles vodní hladiny, při vyschnutí však mohou odumírat.
Porosty jsou zachovány na místech s omezeným hnojením a vápněním (nádrže na pitnou vodu, rybníky k odchovu plůdků či rekreaci). Ustoupily v důsledku zvyšování eutrofizace. Management vychází z typu stanoviště, např. snížení vodní hladiny v několikaletém intervalu, odstranění živinami bohatého sedimentu, lokální narušení silnějších konkurenčních obojživelných bylin, částečné letnění a omezování sukcese.
Svaz je u nás reprezentován celkem pěti asociacemi. Asociace Eleocharito-Littorelletum, Ranunculo-Juncetum bulbosi, Limosello aquaticae-Eleocharitetum acicularis, Pilularietum globuliferae a Luronietum natansis.
Vyskytuje se v oblasti s hojností rybníků v nadmořských výškách 400-600 m. Nejvíce je tato vegetace rozšířena v Třeboňské a Českobudějovické pánvi, na Novohradsku a Českomoravské vrchovině.
Rybníky: Staňkovský, Hetjtman, Králek, Karhov. Nádrž Láz v Brdech, Královomlýnský rybník u obce Maxičky, lesní požární nádrž severozápadně od Dolního Žlebu a Karhov u Studené v Jihlavských vrších.
Tyto porosty zpevňují písčité břehy tekoucích vod, rybníků a okysličují vodu. Slouží jako podložka pro tření a úkryt ryb. Zvyšují biodiverzitu mokřadů. Ohrožené jsou eutrofizací, sukcesí, změnou dynamiky vodního režimu, intenzivním rybníkářským hospodařením a rekreací.
Šumberová K. (2011): Eleocharition acicularis Pietsch ex DierBen 1975. - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 3. Vodní a mokřadní vegetace. Praha: Academia. p. 281-299.
Danihelka J., Chrtek J. Jr., Kaplan Z. (2012): Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia 84: 647-811.