Rozvolněná vegetace na strmých sprašových svazích, vzácně se vyskytující v panonské oblasti.
Fragmentárně vyvinuté, rozvolněné porosty s výskytem reliktních druhů pleistocenní sprašové stepi Kochia prostrata, Agropyron pectinatum a Taraxacum serotinum, které se na lokalitách ale zřídka vyskytují společně. Tyto reliktní druhy jsou doprovázeny druhy úzkolistých suchých trávníků (Artemisia campestris, Festuca valesiaca, Stipa capillata), vytrvalými ruderalními druhy suchých hlinitých půd i jednoletými ruderálními druhy. Mechové patro zcela chybí nebo má velmi malou pokryvnost.
Vegetace je vyvinuta na strmých sprašových svazích (v okolí vinných sklepů nebo v zářezech úvozových cest).
Jedná se o reliktní a ustupující vegetaci. Při nadměrném zapojování porostu je v rámci managementu potřeba provádět umělou disturbanci.
V rámci svazu Artemisio-Kochion prostratae se na území ČR rozlišuje jediná asociace: Agropyro cristati-Kochietum prostratae.
Podrobnosti o asociaci včetně rozšíření zde. »
Porosty svazu se fragmentárně vyskytují ve stepních a lesostepních oblastech jižní Moravy.
- Újezd u Brna (porosty s Kochia prostrata)
- kopec Lamplberg u obce Hnízdo na Znojemsku (porosty s Agropyron pectinatum)
Jelikož jsou druhy Agropyron pectinatum i Kochia prostrata glaciálními relikty a každý z nich se v ČR vyskytuje na jediné poslední lokalitě, je tento svaz významný z hlediska ochrany biodiverzity.
Chytrý M. (2009) Artemisio-Kochion prostratae Soó 1964. - In: Chytrý M. et al., Vegetace České republiky 2. díl. Ruderální, plevelová, skalní a suťová vegetace. Academia, Praha, p. 272-275.
Procházka J. et al. (2001): Červený seznam cévnatých rostlin ČR. AOPK, Praha, p. 17, 20.