Potamogeton zosterifolius Schumach., Enum. Pl. 1: 50,1801, Potamogeton complanatus Willd. Ges. Naturf. Freude Berlin Mag. Neusten Entdeck. Gesammten Naturk. 3: 297, 1809
- lodyhy zvláště v horní části výrazně dvouřízně smáčklé, úzce křídlatá
- listy čárkovité, 70–180 mm dlouhé, 2,7–4,7 mm široké, na vrcholu špičaté s nasazeným hrotem, 5žilné, se 16–28 sklerenchymatickými vlákny
- krajní postranní žilky tenčí než vnitřní, často nezřetelné, probíhající těsně podél okrajů listu
- palisty 18–40 mm dlouhé, na straně přivrácené k listu srostlé, na odvrácené volné
- klasy válcovité, husté, 7–21 mm dlouhé, za plodu se prodlužující až na 26 mm
- stopka klasu 25–65 mm dlouhá
- plody hladké, elipsoidní, na hřbetě bez výrazného kýlu
Variabilní ve tvaru listového vrcholu, délce a barevném odstín listů. Některé populace z tůní Labe mezi Neratovicemi a Kostomlaty nad Labem jsou ve znacích intermediální mezi P compressus a P. acutifolius. Celkovým habitem, barevným odstínem listů, tvarem vrcholu listů a velikostí turionů se znaky přibližují P. acutifoliusu, už ne však délkou list, klasů a stopek klasů. Může se však jednat o křížence. Může se ovšem jednat i o křížence.
Rostliny se špičatými listy podobnými P. acutifolius byly popsány jako f. cuspidatum G. Fischer.
Stojaté až mírně tekoucí mezotrofní vody jako jsou rybníky, luční tůně, slepá říční ramena, nížinné úseky řek. Stanoviště bývají 40-130 cm hluboká s bahnitým dnem. Svaz Potamion.
V ČR vzácné, hlavně v minulosti, ve Středním Polabí, Broumovsku, Havlíčkobrodsku, Hornomoravském úvalu, a Opavsku.
Areál druhu zahrnuje chladné až temperátní oblasti severní polokoule. Evropa (na jih po Francii, Švýcarsko, Rakousko, Slovensko s. Ukrajinu a střední část Ruska.), Asie (jižní část Sibiře mezi 50-63° severní šířky až po s. Japonsko), Severní Amerika (severní část po přibližně 40° s šířky).