Acidofilní alpínské trávníky vázané na exponované vrcholy a hřebeny nad horní hranicí lesa.
Nízké, zpravidla rozvolněné a druhově chudé trávníky. Dominantami jsou nízké trsnaté úzkolisté trávy: Juncus trifidus, Festuca supina a Avenella flexuosa. S malou pokryvností jsou zastoupeny byliny, zejména jestřábníky z okruhu Hieracium alpinum agg. a také keříčky Calluna vulgaris a Vaccinium myrtillus. Pokryvnost bylinného patra je 50-70 %. Mechové patro bývá velmi dobře vyvinuto, tvoří ho zejména keříčkovité lišejníky rodů Cetraria a Cladonia.
Typickými stanovišti jsou exponované vrcholy a hřebeny v alpínském stupni ve výškách 1250-1600 m n. m. Rozšíření je vázáno na stanoviště se značnou větrností v průběhu většiny roku. Vítr stanoviště značně vysušuje, v zimě pak způsobuje odnos sněhu a vystavuje tak stanoviště silným mrazům. Půdy jsou mělké, silně vysýchavé, písčité až kamenité, s malým množstvím humusu, kyselé.
Jedná se o přirozený typ nelesní vegetace. Tyto trávníky tedy nevyžadují žádnou péči, je nicméně nutné zamezit umělému zasněžování nebo kompresi sněhu, které by podpořily šíření konkurenčně zdatnějších druhů vázaných na místa s větší akumulací sněhu (např. Nardus stricta nebo Vaccinium myrtillus). Rovněž je nutné vyloučit narušení porostů sešlapem a lyžováním. Eutrofizace v důsledku imisí atmosférického dusíku má za následek změnu v poměru zastoupení jednotlivých komponent společenstva - expanzi druhu Avenella flexuosa a ústup mechorostů a lišejníků.
Na území ČR je svaz zastoupen jedinou asociací Cetrario-Festucetum supinae s dominantní Avenella flexuosa, Festuca supina a Carex bigelowii.
Pouze nejvyšší polohy vysokých sudetských pohoří. Nejhojněji v Krkonoších, vzácněji na hřebenech Hrubého Jeseníku a na vrcholu Králického Sněžníku.
Nejvýznamnější lokality se u nás nacházejí v Krkonoších, např. na Luční a Studniční hoře.
Vzhledem k extrémním klimatickým podmínkám se jedná o hospodářsky bezcennou vegetaci. Naopak velký význam má pro ochranu biodiverzity vzhledem k výskytu endemických a reliktních taxonů rostlin a živočichů.
Kočí M. (2007): Acidofilní alpínské trávníky (Juncetea trifidi). - In: Chytrý M. (ed.): Vegetace České republiky 1. Travinná a keříčková vegetace. - Academia, Praha, p. 76-83.
Chytrý M. Kučera T., Kočí M. (eds.) (2010): Katalog biotopů České republiky, ed. 2. - Agentura ochrany přírody a krajiny, Praha.
Procházka et al. (2001): Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky (stav v roce 2000). - Příroda, Praha.