Suchá vřesoviště nížin a pahorkatin s acidofilními druhy rostlin.
Vegetace je tvořena porosty vřesu obecného (Calluna vulgaris), které jsou husté a mají buď souvislý charakter nebo jsou mozaikovitě roztroušené. Druhová rozmanitost je většinou malá, ale může být i dosti proměnlivá. Ve vřesových porostech se vyskytují zejména suchomilné acidofilní druhy rostlin, např. Hieracium pilosella, Festuca ovina, nebo Rumex acetosella a druhy suchých trávníků, např. Hypericum perforatum, Avenula pratensis, Pimpinella saxifraga a jiné. Pravidelně jsou zastoupeny i mechy a lišejníky, nejčastěji Hypnum cupressiforme, Ceratodon purpureus, Polytrichum juniperinum a z lišejníků zejména Cladonia.
Vřesoviště se vyskytují na rovinách i svazích v oblastech s průměrnými ročními teplotami kolem 8°C a s ročními srážkovými úhrny kolem 500 mm. Podkladem jsou substráty chudé na živiny, tedy žuly, ruly, břidlice a kyselé pískovce. Příčinou vyluhování živin z půd a okyselení půd je rozklad vřesového opadu, z něhož se uvolňují organické kyseliny. Tato acidofilní stanoviště mají pH v rozmezí 3,5-4,5.
Jako přirozenou vegetaci lze tato vřesoviště nalézt pouze na skalních hranách v mezerách acidofilních doubrav. Většina porostů je sekundárního charakteru po acidofilních a teplomilných doubravách, které byly postupně prosvětlovány v důsledku lesní pastvy a hrabání steliva, až došlo ke vzniku chudých pastvin, do kterých se rozšířil vřes. V posledních letech došlo vlivem ukládání dusíku v půdě a ukončení pastvy ke změnám konkurenčních poměrů mezi vřesy a travami. Trávy začaly v porostech převládat a vřesoviště se mění v chudé acidofilní trávníky. K obnově vřesovišť tedy postačuje vhodný zásah pastvou ovcí a koz nebo vypalováním vegetace, popř. i shrnutí svrchni vrstvy půdy, aby došlo k obnažení půdy, což je nutné pro klíčení semen vřesu.
V ČR se uváděná pouze jedna asociace Euphorbio cyparissiae-Callunetum vulgaris.
V České republice byly porosty svazu zaznamenány na terasách řek Labe a Ohře, v okolí Prahy, na Křivoklátsku, na Znojemsku a Hlučínsku ve Slezsku.
Silné ohrožení všech suchých vřesovišt spočívá v zarůstání konkurenčně silnými travami, kterým vyhovuje akumulace dusíku v půdě. Vřesoviště jsou také důležitými stanovišti pro ochranu oligotrofních druhů rostlin i řady bezobratlých živočichů.
Chytrý M. (2007): Euphorbio cyparissiae-Callunion vulgaris Schubert ex Passarge in Scamoni 1963 - In: Chytrý M. (ed.): Vegetace České republiky. 1. Travinná a keříčková vegetace, Academia, Praha, p. 307-310.