Vlhkomilná vegetace jednoletých merlíků a lebed, rostoucí na stanovištích bohatých na živiny, zejména soli a amoniak.
Jedná se o druhově chudý svaz s převahou halofilních druhů z čeledi Chenopodiaceae (např. Chenopodium ficifolium, Chenopodium glaucum, Atriplex patula aj.). Časté jsou ruderální druhy s širokou ekologickou amplitudou (např. Matricaria discoidea, Polygonum aviculare). Častěji se vyskytují některé druhy trav (např. Poa annua, Puccinellia distans).
Vyskytuje se zejména na antropogenních stanovištích v okolí hospodářských usedlostí, v blízkosti hnojišť, chlévů a stájí, odkalovacích nádrží cukrovarů ap. Místy se vyskytuje i přirozeně na obnažovaných dnech rybníků, např. během letnění. V minulosti i na okrajích halofilních jezer (zvl. v zahraničí).
Vegetaci tvoří jednoleté širolisté byliny, jež se každoročně obnovují z půdní semenné banky. V sukcesi bývají společenstva často nahrazena vytrvalou ruderální vegetací třídy Galio-Urticetea, ale též některými typy rákosin (např. Typhetum latifoliae, Phragmitetum australis). Celkově šíření svazu podpořila antropogenní činnost, jež umožnila jeho výskyt i na místech, kde dříve nebyl možný.
Svaz zahrnuje na území ČR celkem čtyři asociace. Vzájemně se liší především zastoupením dominantních druhů. První (Chenopodietum rubri) s dominantou Chenopodium rubrum, v druhé (Bidenti frondosae-Atriplicetum prostratae) dominuje Atriplex prostrata, v třetí (Chenopodietum ficifolii) tvoří dominantu Chenopodium ficifolium. Poslední (Chenopodio chenopodioidis-Atriplicetum prostratae), jako jediná z uvedených, nevyhledává stanoviště se silným antropogenním vlivem.
Svaz je rozšířen po celém území republiky. Pouze asociace Chenopodio chenopodioidis-Atriplicetum prostratae se vyskytuje jen vzácně na dvou lokalitách, na Břeclavsku a Hodonínsku.
Hlohovecký rybník v Lednicích, Terezín u Čejče
Vegetace většinou bez hospodářského využití. Může sloužit jako asanační prostředek na silně nitrifikovaných stanovištích. Většinou bez ochranářského významu, na přirozených stanovištích v okolí slanisek se však můžeme setkat s ohroženými druhy (např. Chenopodium chenopodioides, Lotus tenuis aj.)
Lososová Z., Šumberová K. (2011): Chenopodion rubri Moravec (Tuxen 1960) Hilbig et Jage 1972. - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 3. Vodní a mokřadní vegetace, Academia, Praha, p. 371-384.