Oceánická a suboceánická vrchoviště bez bultové struktury nebo jen s nízkými bulty se společným výskytem boreálních a oceánických druhů.
Dobře vyvinuté mechové patro je tvořeno porostem rašeliníků často s oceánickým a suboceánickým typem rozšíření, jako je Sphagnum affine, S. papillosum a S. tenellum. V České republice bylinnému patru dominuje Trichophorum cespitosum. Dále jsou přítomny další boreální druhy, jako Andromeda polifolia, Eriophorum vaginatum a Oxycoccus palustris. U nás je tato vegetace ochuzena o oceánické druhy, jako je Narthecium ossifragum a Erica tetralix, jenž se vyskytuje jen na jedné lokalitě.
Vegetace vrchovišť na svažitých terénech a plochých částech vyklenutých vrchovišť. Důležité je velké množství srážek nad 1200 mm a vyrovnané teploty během roku, jenž jsou v České republice zajištěny vysokou sněhovou pokrývkou až 2 m. Půdy jsou rašelinné, ombotrofní a silně kyselé, mokré až trvale vlhké, nevysychající. V oceánických oblastech evropy je hladina podzemní vody více stabilní než u nás.
Jde o původní vegetaci, která je sukcesně dlouhodobě stabilní. Společenstvo je ohrožena především svojí vzácností. Přirozená sukcese se zrychluje při odvodnění a rozkolísání vodní hladiny, kdy toto společenstvo zarůstá především borovicemi. Další ohrožení představují vysoké stavy zvěře, jenž rašeliniště s oblibou vyhledávají jako odkaliště. Ohrožení představuje také spad imisí dusíku a eutrofizace stanovišť.
Svaz je v České republice na okraji svého areálu a je zastoupen pouze asociací Trichophoro cespitosi-Sphagnetum papillosi Osvald 1923
Pouze Jizerské hory a Krkonoše.
Jizerské hory - Malá Jizerská louka
Má význam především pro ochranu přírody. Hospodářský význam tato vegetace nemá.
Danihelka J., Chrtek J. and Kaplan Z. (2012): Checklist of vascular plants of the Czech Republic. - Preslia. 84: 647–811.
HHájková P. & Hájek M. (2011): RCB Oxycocco palustris-Ericion tetralicis Nordhagen ex Tüxen 1937. In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 3. Vodní a mokřadní vegetace. Academia, Praha, pp. 726-727.
Chytrý M. et al. (2010): Katalog biotopů České republiky. Druhé vydání. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: 445 s.
Moravec J. et al. (1995): Rostlinná společenstva České republiky a jejich ohrožení. Druhé vydání. Litoměřice: Okresní vlastivědné muzeum v Litoměřicích. 206 s.
Petříček V. et al. (1999): Péče o chráněná území I. Nelesní společenstva. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. 451 s.