rdest vláskovitý / Potamogeton trichoides

Hlavní znaky

- lodyha oblá
- turiony se vyvíjejí na vrcholech lodyh
- listy štětinovité, 3žilné, bez sklerenchymatických vláken
- střední žilka nad bází listu zaujímá 1/4–2/3 šířky listu, ztloustlá, z plochy listu výrazně vystouplá
- palisty na straně přivrácené k listu srostlé, na odvrácené volné, rourkovitě obepínající lodyhu 4-12 mm dlouhé
- klasy válcovité, řídké
- plody na hřbetě s bradavčitým kýlem

Počet chromozómů: 2n = 26

Variabilita

Morfologicky málo proměnlivý druh. Rostliny z proudících vod mají někdy střední žilku listů úzce lemovanou pletivem s prosvítavými intercelulárami. Určitá variabilita je v povrchu osemení, na jehož základě byly popsány dva typy: var. trichoides s hladkým kýlem na hřbetu nažek a var. tuberculosus Reichenb. s bradavčitým kýlem nažek.

Ekologie

Nejčastěji osidluje stojaté až mírně tekoucí, mezotrofní až eutrofní jako jsou tůně v mokřadech, rybí sádky, náhony, pískovny a rybníky. Stanoviště bývají plně osluněná s hloubkou 20-80 cm, s bahnitým dnem s vrstvou organogenního bahna. Upřednostňuje vody tvrdé a měkkým a kyselým se vyhýbá. Hojný ve svazu Potamion.

Rozšíření

V ČR vzácně ve východních a středních Čechách, jihočeských pánvích, jižní Moravě a moravských úvalech a Ostravsku. Vzácně i jinde. Na většině lokalit vymizel.
Souvislejší areál druhu je v temperátních oblastech Evropy, severní Africe a přilehlých oblastí Asie. V jiných částech Afriky a Asie pouze ojedinělé lokality či menší arely.

Podobné druhy

Literatura

Kaplan Z. (2002): Úzkolisté druhy rodu Potamogeton v květeně České republiky IV. P. pusillus s.l. a P. trichoides. Preslia, Praha, 74: 345–371
Kaplan Z. (2010): Čeleď Potamogetonaceae Dumort. In: Štěpánková J. (ed): Květena České republiky vol. 8. Academia, Praha.

 



Zpracoval: Jan Ševčík