Jednoduché, druhově chudé, jednovrstevné až dvouvrstevné vodní porosty okřehků a natantních kapradin a játrovek.
Dominantní druhy (především Lemna sp. div., Spirodela polyrhiza) zde tvoří zapojené až rozvolněné porosty, které se vznáší ve vodním sloupci nebo plavou na hladině. Další makrofyty se vyskytují s menší pokryvností, např. Ceratophyllum demersum, Utricularia australis, Potamogeton lucens, Ricciocarpos natans. Občas mohou dominantní druhy vytvářet monocenózy. Na podzim mohou být některé porosty zbarvené do červena.
Nejčastěji tyto porosty rostou v těchto typech stanovišť: aluviální tůně, menší rybníky, rybí sádky, mrtvá ramena, příkopy, odkalové a požární nádrže, meliorační kanály, pískovny. Obývají olifgotrofní až eutrofní vody. Většinou vyžadují mírně nebo přirozeně eutrofní vody. Některé porosty snesou i hypertrofii. Osidlované vody jsou bohaté na dusík a fosfor, někdy jsou obohacené o vápník a chloridy. Stanoviště jsou převážně výslunná i částečně zastíněná. Na dně bývá nerozložený odpad nebo sapropelové bahno. Většinou vyžadují dobrou průhlednost vody.
K rozšíření došlo v době extensivního rybničního hospodaření. Některé porosty se šíří se zvyšující se eutrofizací vod. K ústupu vegetace dochází v důsledku zániku mělkých vod a zvýšení intenzity chovu ryb. Management není nutný. Občas je vhodný mírný pokles hladiny, omezení rozrůstání okřehku, nadměrné eutrofizace, rychlého zazemňování a masového rozrůstání konkurenčních makrofyt. Lemna turionifera a společenstvo s Azolla filiculoides pochází ze Severní Ameriky. Důležité je zachování vhodných stanovišť a dynamiky vodního režimu v aluviích. Dále ochrana před zazemňováním, sukcesí rákosin a udržování menší trofie vody.
Na území ČR je rozlišováno 11 asociací: Lemnetum trisulcae, Lemnetum minoris, Lemnetum minori-turioniferae, Lemno-Spirodeletum polyrhizae, Lemnetum gibbae, Lemno gibbae-Wolffietum arrhizae, Salvinio natansis-Spirodeletum polyrhizae, Ceratophyllo-Azolletum filiculoidis, Lemno minoris-Riccietum fluitantis, Riccietum rhenanae, Ricciocarpetum natansis.
Porosty jsou užitečné k okysličování vody jako podpora bezobratlých, potrava pro býložravé ryby a úkryt pro plůdky. Vhodné využití v čistírnách odpadních vod, pro krmení drůbeže v domácím chovu nebo na kompostaci. Jsou významné pro zachování biodiverzity. Podporují vzácné mikroskopické řasy a sinice.
Šumberová K. (2011): Lemnion minoris de Bolós et Masclans 1955. - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 3. Vodní a mokřadní vegetace. Praha: Academia. p. 46-76.
Danihelka J., Chrtek J. Jr., Kaplan Z. (2012): Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia 84: 647-811.