Přirozená i antropicky ovlivňovaná lemová vegetace jednoletých i vytrvalých nitrofilních bylin zaplavovaného pobřeží řek a potoků, vzácněji i stojatých vod, často v kontaktu s rákosinami.
Svaz Senecionion fluviatilis je jedním z druhově bohatších typů vegetace. Jedná se o plně zapojené, vícevrstevné porosty s významným podílem bylinných lián (Calystegia sepium, Humulus lupulus) a vlhkomilných bylin s velkou biomasou, např. Aegopodium podagraria, Chaerophyllum bulbosum, Urtica dioica, s menší pokryvností doprovázené druhy z podrostu lužních lesů, vlhkých luk, mokřadů nebo antropogenních stanovišť.
Vegetace přirozeně osídluje plně osluněná až zastíněná stanoviště na čerstvě vlhkých až vlhkých, živinami dobře zásobených půdách v nivách nížinných řek, např. neobhospodařované plochy na rozhraní lužních lesů a luk, okolí mrtvých ramen nebo říční břehy, může se šířit i do nesečených vlhkých luk a na lesní paseky.
Málo hodnotný biotop, který je náchylný k invazím neofytů a je zdrojem jejich diaspor. Management proto spočívá v omezování invazních druhů znovuzavedením pravidelné seče na opuštěných loukách.
V rámci svazu Senecionion fluviatilis jsou vymezeny čtyři asociace: Cuscuto europaeae-Calystegietum sepium, Calystegio sepium-Epilobietum hirsuti, Calystegio sepium-Impatientetum glanduliferae, Sicyo angulatae-Echinocystietum lobatae.
Cuscuto europaeae-Calystegietum sepium (vegetace vlhkých míst s bylinnými liánami) jsou porosty rostoucí nejčastěji v lemech lužních lesů v teplých oblastech. V krajině mají meliorační význam (protierozní ochrana břehů, zachycování živin).
Calystegio sepium-Epilobietum hirsuti (vegetace vlhkých míst s vrbovkou chlupatou) je společenstvo vlhkomilných nitrofilních širokolistých bylin na plně osluněných stanovištích, je to přirozená vegetace mokrých narušovaných stanovišť s vysokým obsahem živin. Společenstvo citlivé vůči hlubokému vysýchání substrátu.
Calystegio sepium-Impatientetum glanduliferae (vegetace vlhkých míst s netýkavkou žláznatou) jsou zapojené porosty osídlující břehy a nivy řek na částečně zastíněných stanovištích.
Sicyo angulatae-Echinocystietum lobatae (vegetace vlhkých míst se štětincem laločnatým) je společenstvo s dominantní jednoletou bylinnou liánou štětincem laločnatým, který se popíná po vysokých nitrofilních bylinách, osídlující střídavě zaplavovaná stanoviště v nivách velkých řek.
Podrobnosti o asociacích včetně jejich rozšíření zde. »
Společenstva svazu Senecionion fluviatilis jsou hojně rozšířená na celém území ČR.
Společenstvo má meliorační význam v krajině, má protierozní funkci a zachycuje značné množství živin.
Šumberová K. & Láníková D. (2009): Senecionion fluviatilis Tüxen ex Moor 1958. - In: Chytrý M. et al., Vegetace České republiky 2. díl. Ruderální, plevelová, skalní a suťová vegetace. Academia, Praha, p. 292 - 306.
Moravec J. et al. (1995): Rostlinná společenstva České republiky a jejich ohrožení. Severočeskou přírodou, Litoměřice, příloha 1995/1, p. 144 - 145.