Svaz Atriplicion zahrnuje početnou skupinu společenstev tvořených středně vysokými ruderálními terofyty s časným letním fenologickým vývojem.
Dominantní druhy jsou středně vysoké až vysoké (60–150 cm) byliny vzpřímeného růstu, převážně C-R stratégové. Tyto rostliny jsou nejčastěji z čeledí Brassicaceae (např. Descurainia sophia, Sisymbrium altissimum, S. loeselii, S. officinale a S. orientale), Chenopodiaceae (především rody Atriplex a Chenopodium) a Asteraceae (např. Conyza canadensis, Lactuca serriola, Sonchus asper a S. oleraceus). Kromě uvedených druhů se v porostech velmi často objevují ozimé terofyty, které se vedle ruderálních stanovišť hojně vyskytují také jako plevele okopanin. Takovými druhy jsou např. Capsella bursa-pastoris, Lamium purpureum, Senecio vulgaris a Thlaspi arvense. Navíc mohou být společenstva svazu dosycována různými neofyty, např. Ambrosia artemisiifolia, Artemisia annua a Iva xanthiifolia.
Vegetace svazu Atriplicion se vytváří na čerstvě obnažených a převrstvených půdách různého původu, na které se nové druhy šíří převážně anemochorně. Typickými stanovišti jsou staveniště, navážky zeminy, areály průmyslových podniků, okolí sil a stájí, komposty a také smetiště. Společenstva rostou na nejrůznějších typech půd: minerálních, organicko-minerálních i skeletovitých, na odpadovém materiálu a kompostech, na půdách vysychavých stejně jako na vlhkých stanovištích. Dříve se tato společenstva vyskytovala především v okolí sídel, ale dnes se některé typy expanzivně šíří i na opuštěná místa ve volné krajině.
Vegetace svazu Atriplicion je ve svém fenologickém optimu od vrcholného léta do podzimu. Nejčastěji jde o iniciální stadia sekundární sukcese, které postupně nahrazuje zejména vegetace třídy Artemisietea vulgaris.
Svaz Atriplicion je na území ČR zastoupen 13 asociacemi, z toho nejčastější jsou asociace Chenopodietum stricti (Oberdorfer 1957) Passarge 1964 (Ruderální vegetace s merlíkem bílým), Atriplicetum nitentis Slavnić 1951 (Ruderální vegetace s lebedou lesklou) a Conyzo canadensis-Lactucetum serriolae Lohmeyer in Oberdorfer 1957 (Ruderální vegetace s locikou kompasovou), nejohroženější jsou asociace Chenopodietum urbici Kopecký 1981 (Ruderální vegetace s merlíkem městským) a Atriplicetum roseae Forstner in Mucina et al. 1993 (Ruderální vegetace s lebedou růžovou).
Podrobnosti včetně rozšíření zde. »
Centrem areálu svazu Atriplicion je střední Evropa. V České republice je vegetace svazu rozšířena po celém území od nížin do submontánního stupně, kde jednoletá společenstva bývají na narušovaných stanovištích nahrazována spíše vytrvalými porosty.
Asociace Chenopodietum urbici (Chenopodium urbicum - C2) byla zaznamenána v Plzni (u soutoku Úhlavy a Radbuzy), JV od Prahy (u Karlštejna a SV od Karlštejna), v Českobudějovické pánvi (u Vodňan) a u Mikulova. Asociace Atriplicetum roseae (Atriplex rosea - C1) byla zaznamenána v SV Čechách (J od Podbořan, J od Libochovic a na Radovesické výsypce u Bíliny), ve středních Čechách byla asociace nalezena na několika haldách V od Kladna a v Praze-Holešovicích. Na jižní Moravě se údajně vyskytuje u Mikulova (Dunajovické kopce).
Společenstva svazu Atriplicion nemají většinou hospodářský význam, částečně plní půdoochrannou funkci na čerstvě nasypaných substrátech. Z hlediska ochrany přírody jsou významné asociace Chenopodietum urbici a Atriplicetum roseae.
JAROLÍMEK I., ZALIBEROVÁ M., MUCINA L. & MOCHNACKÝ S. (1997): Rastlinné společenstva Slovenska, 2. Synantropná vegetácia. - Veda, Bratislava, p. 140-155.
KRIPPELOVÁ T. & MUCINA L. (1988): Charakteristika vyšších syntaxónov triedy Stellarietea mediae na Slovensku. - Preslia 60: 41-58.
LOSOSOVÁ Z. (2009): Jednoletá vegetace polních plevelů a ruderálních stanovišť. - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 2. Ruderální, plevelová, skalní a suťová vegetace, Academia, Praha, p. 129-163.