Společenstva travin (louky, pastviny) nížin až horského stupně rostoucí na oligotrofních půdách. Typické jsou pro střední až severozápadní Evropu.
Druhově bohaté porosty nižšího vzrůstu, které nemusí být zcela zapojené. Uplatňují se trsnaté traviny, suchomilnější oligotrofní druhy (např. Dianthus deltoides, Thymus pulegioides) a širokolisté drobné byliny. Dominantní jsou hlavně trávy, např. Agrostis capillaris, Anthoxanthum odoratum, Nardus stricta, Danthonia decumbens, Festuca rubra. Vzácněji s nižší pokryvností pak druhy jako např. Carex pallescens, Festuca ovina, Luzula campestris agg.
Podhorský až horský stupeň, v chladnějších lokalitách i v nížinách. Půdy jsou hodně různorodé, společných znakem je nedostatečné zásobení živinami a mírně suchý charakter stanoviště. Složení porostu bylo ovlivňováno lokálními disturbancemi (např. hrabáním králíků) a občasným pohnojením. Tuto vegetaci lze nalézt i na sušších a vyvýšených okrajích rašelinišť, rašelinných luk, ale i na prudkých svazích terénních zářezů. vegetace se vyskytuje o oblastech s průměrnou roční teplotou 5,5-7,5 oC a ročním úhrnem srážek 600-1000 mm.
Vegetace byla v minulosti udržována pastvou nebo sečí. Dlouhodobou sečí bez hnojení vznikají buď druhově chudá společenstva s dominantní Nardus stricta či Avenella flexuosa (u vlhčích typů) nebo dochází k rychlémů zarůstání dřevinami (sušší typy). Obnova původních společenstev se děje kombinací obnovy seče a mírného hnojení.
Na území ČR jsou uváděny dvě asociace. První z nich je Festuco capillatae-Nardetum strictae, acidofilní trávníky s druhově bohatými porosty. Druhou asociací je Campanulo rotundifoliae-Dianthetum deltoidis, tvořící porosty s bohatým zastoupením trav. Je suchomilnější a tvoří obvykle ne zcela zapojené porosty.
Obvodová pohoří České kotliny a vzácně v jejích vnitřích částech, Nízký Jeseník, Moravskoslezské Beskydy, Javorníky
PP Na Vysokém, PP Smyslovské louky
Chytrý M., Kučera T., Kočí M. (eds.) (2001): Katalog biotopů České republiky. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha.
Chytrý M., Sádlo J. (2007): Violion caninae Schwickerath 1944. - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 1. díl, Travinná a keříčková vegetace, Academia Praha, p. 298-304.
Danihelka J., Chrtek J. Jr., Kaplan Z. (2012): Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia 84: 647-811.