Rozvolněné až uzavřené trávníky na písčitých půdách s dominancí kostřav a psinečků.
Jedná se o nízké trávníky, které mohou být rozvolněné až zapojené. Dominují zde trávy Festuca brevipila či Festuca ovina. Běžněji se zde vyskytují acidotolerantní druhy (Hieracium pilosella) či xerofilní druhy písčin (např. Agrostis vinealis, Helichrysum arenarium, Armeria vulgaris, Thymus serpyllum), vzácněji bazifilní teplomilné druhy (Verbascum phoeniceum) a kontinentální druhy panonské oblasti (např. Festuca vaginata subsp. dominii, Linaria genistifolia). V jarním období se občas vyskytnou efeméry (např. Myosotis stricta, Vicia lathyroides). Průměrná pokryvnost bylinných druhů se pohybuje kolem 80 %. V mechovém patru jsou zastoupeny druhy jako např. Ceratodon purpureus (acidotolerant), Syntrichia ruralis (bazifil) či lišejníky rodu Cladonia.
Obvykle se jedná o společenstva stojící sukcesně mezi iniciálními typy a další sukcesí se mění na louky, mohou ale tvořit i blokovaná sukcesní stádia. Tato společenstva mohou postupně zarůstat díky úbytku pořebné disturbance. K tomu dochází v důsledku opuštění lokalit (např. vojenská cvičiště) nebo atmosferickým spadem dusíku. V zapojených porostech se pak dobře šíří Calamagrostis epigejos. Přínosné jsou tedy maloplošné disturbance nebo seč a pastva.
Svaz je v ČR zastoupen dvěma asociacemi. Asociace Sileno otitae-Festucetum brevipilae (sarmatské kostřavové trávníky písčin) tvoří většinou rozvolněné nebo méně zapojené nízké trávníky písčitých půd. Ve vegetaci dominuje Festuca brevipila. Asociace se v ČR vyskytuje pouze v západní části. Druhou asociací je Erysimo diffusi-Agrostietum capillaris. Jedná se o téměř nebo zcela zapojené trávníky na písčitých půdách. V porostu dominuje Festuca ovina, méně pak Agrostis capillaris a vyskytuje se pouze nam jižní Moravě.
Liberecko, Dokesko, Polabí od Pardubic po Litoměřice, dolní Povltaví, vzácně pak teplé oblasti jižních Čech nebo Pojihlaví (horní, střední), na Moravě písčiny mezi Hodonínem a Bzencem a mezi Břeclaví a Valticemi
Společenstva písčitých pastvin jsou významným stanovištěm pro vzácné druhy, hlavně druhy psamofilní. Důležité je, že zabraňují větrné erozi na píscích. Největším ohrožením zmíněných lokalit je ponechání ladem.
Chytrý M., Kučera T., Kočí M. (eds.) (2001): Katalog biotopů České republiky. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha.
Chytrý M., Sádlo J. (2007): Armerion elongatae Potsch 1962. - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 1. díl, Travinná a keříčková vegetace, Academia Praha, p. 343-349.
Danihelka J., Chrtek J. Jr., Kaplan Z. (2012): Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia 84: 647-811.