Jedná se o mezofilní porosty s větším počtem širokolistých bylin, typicky se vyskytující na částečně stíněných stanovištích na okrajích lesů, křovin či v lesních průsecích.
Druhovým složením se tyto lemy podobají svazům Arrhenatherion elatioris nebo Bromion erecti, liší se však dominancí druhů Trifolium medium nebo Melampyrum nemorosum. Porosty jsou středně druhově bohaté - cca 20 druhů na 16-25 metrech čtverečních. Keřové patro dosahuje maximální pokryvnosti kolem 20 %.
Trávníky tohoto svazu se v ČR vyskytují v nižších až středních polohách s průměrnými ročními teplotami mezi 6,5 a 8 °C a ročními úhrny srážek mezi 550 a 850 mm, tedy v oblastech mírně vlhčích a chladnějších oproti ostatním svazům suchých trávníků. Přesto letní vysýchání není ničím neobvyklým. Svaz není vázaný na žádný typ substrátu, nemá vazbu ani na geomorfologii terénu. S porosty tohoto svazu se setkáme na mírně stíněných plochách, například na okrajích lesů a křovin.
Tento typ vegetace nevzniká primárně, je vždy vázán na činnost člověka. Zpravidla vzniká degradací člověkem opuštěných mezofilních až subxerotermních trávníků. Management tedy spočívá v omezení zárůstu dřevinami, využít lze pastvu či vyřezávání náletových dřevin.
Svaz Trifolion medii je na území ČR reprezentován dvěma asociacemi: Trifolio medii-Agrimonietum eupatoriae Müller 1962 (Lemy s jetelem prostředním) a Trifolio-Melampyretum nemorosi Dierschke 1973 (Lemy s černýšem hajním). První jmenovanou asociaci představují porosty s dominantním druhem Trifolium medium, rozšířené v teplé až mírně teplé klimatické oblasti, v pahorkatinách až podhůřích. Druhá asociace se vyznačuje dominancí druhu Melampyrum nemorosum, je různě druhově bohatá, s keřovým patrem či bez něj, zasahuje i do horských oblastí.
Trávníky tohoto svazu se vyskytují roztroušeně na většině území, od teplých pahorkatin až po hory. Ne všude byly zatím zmapovány.
Sukcesní stádium mezi suchými trávníky a lesy - vyvíjí se z v minulosti opuštěných luk či pastvin (přestává se kosit či pást). Z hospodářského hlediska se tedy nejedná o zajímavé biotopy.
Hoffmann A. (2007): Trifolion medii Müller 1962. - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 1. Travinná a keříčková vegetace, Academia, Praha, p. 466-470.