Středoevropské bazifilní podhorské bory s dominantní borovicí lesní na skalách a skalnatých svazích.
Bory s dominantní Pinus sylvestris (mimo ČR přirozeně i P. nigra) v rozvolněném stromovém patře. V keřovém patře, které má variabilní pokryvnost, se častěji objevují Berberis vulgaris, Frangula alnus, Quercus petraea. V bylinném patře se vyskytují suchomilné, tzv. perialpidské druhy, mj. Daphne cneorum, Sesleria caerulea, Festuca amethystina, Brachypodium rupestre, Coronilla vaginalis. Pravidelně se v porostech mimo území ČR| vyskytuje Erica carnea, u nás ale tento druh roste v jiných vegetačních typech. Některé z těchto druhů se v ČR nevyskytují, popř. je jejich původ sporný. Pravidelně jsou zastoupeny kontinentální druhy (Carex ericetorum, Peucedanum oreoselinum, Asperula tinctoria) a převážně chybějí boreokontinentální druhy (mj. brusnice). Místně dominuje v bylinném patře Sesleria caerulea. Na území ČR se porosty svazu vyskytují na hadcích, a proto se v nich uplanují i hadcoví specialisté (Armeria elongata subsp. serpentini, Asplenium cuneifolium aj.).
U nás roste vegetace na hadcích v relativně teplejších oblastech. Porosty se vyskytují na prudkých skalnatých svazích s mělkou půdou.
Přirozené bory na extrémních místech, kde borovice lesní dobře prospívá. V porostech patrně v minulosti probíhala lesní pastva. Díky dostatečně prosvětlenému porostu se v bylinném patře uchovalo množství světlomilných, často reliktních druhů.
Na území ČR je uváděna jedna asociace: as. Thlaspio montani-Pinetum sylvestris Chytrý in Chytrý et Vicherek 1996 (Hadcové bory suchých oblastí).
Pouze na hadcích ve třech lokalitách ČR: údolí Jihlavy v okolí Mohelna, Lhánic a Dukovan, nad vodní nádrží Želivka poblíž dálničního mostu přes nádrž.
NPR Mohelenská hadcová step, NPP Hadce u Želivky
Ochrana biodiverzity hadcové bioty.
CHYTRÝ M. & VICHEREK J. (1996): Přirozená a polopřirozená vegetace údolí řek Oslavy, Jihlavy a Rokytné. Přír. Sborn. Západomorav. Muz. Třebíč 22: 1–125.