Druhově velmi bohatá travinobylinná společenstva supramontánního a subalpínského stupně, vyskytující se na prudkých jižních a jihovýchodních svazích a při úpatí karů. Dominantou je trsnatá tráva Calamagrostis arundinacea.
Subalpínské vysokostébelné trávníky s dominantami Calamagrostis arundinacea, C. villosa, Deschampsia cespitosa nebo Luzula luzuloides subsp. rubella. Porosty dosahují výšky 40-60 cm a bývají zpravidla zapojené (pokryvnost 80-100 %). Mechové patro velmi chudé. Nejčastěji jsou zastoupeny porosty druhově chudých trávníků (Calamagrostis arundinacea, Luzula luzuloides), dále pak v karech mírná teplomilná druhově bohatá společenstva (Anemone narcissiflora, Lilium martagon, Digitalis grandiflora). Pod hranami karů jsou se vyskytují druhy vlhčích stanovišť (Molinia caerulea, Vaccinium uliginosum).
Chráněná stanoviště nad horní hranicí lesa, závětrné prudké svahy, často v karech, přirozeně bezlesá. Důležitá je ochrana sněhovou pokrývkou (tepelná izolace před mrazem, mechanický tlak), která ale rychle odtává na jaře. Živinami dobře zásobené mělké až hluboké půdy.
Trávníky tvoří přirozenou nelesní vegetaci a jejich stanoviště byla patrně celý holocén bezlesá. Dříve v těchto oblastech probíhala pastva, což mělo za následek zmenšení rozlohy vysokostébelných trávníků na úkor krátkostébelných. V současné době má negativní vliv eutrofizace vlivem průmyslových imisí.
Svaz Calamagrostion arundinaceae je na území ČR zastoupen jedinou asociací, a to Bupleuro longifoliae-Calamagrostietum arundinaceae.
Podrobnosti o asociaci zde.
Krkonoše, Králický Sněžník, Hrubý Jeseník a fragmentárně Šumava.
Endemická asociace vysokých sudetských pohoří. Významné lokality v Krkonoších a Hrubém Jeseníku.
Trávníky s Calamagrostis arundinacea jsou velmi vzácné, problémem je ústup některých druhů (Anemone narcissiflora) důsledkem acidifikace a eutrofizace půd vlivem průmyslových imisí. Významný biotop mnoha vzácných a ohrožených druhů.
Chytrý M. et al. (2010): Katalog biotopů ČR, 2. vydání, AOPK Praha.
Kočí M. (2007): Subalpínská vysokobylinná a křovinná vegetace (Mulgedio-Aconitetea). - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 1. díl, Travinná a keříčková vegetace, Academia Praha, p. 88-91.
Procházka F. et. al. (2001): Černý a Červený seznam cévnatých rostlin České republiky – Příroda, Praha, 18: 1–166.