Sekundární, krátkostébelné, nízkoproduktivní luční porosty s kombinací alpínských a podhorských druhů v montánním stupni s dominancí Nardus stricta nebo Agrostis tenuis.
Krátkostébelné porosty s dominantními travinami Nardus stricta, Agrostis capillaris, Avenella flexuosa nebo Festuca supina. Společně zde rostou podhorské druhy nižších nadmořských výšek s alpínskými druhy. Významná je také účast druhů mezofilních luk.
Vegetace se vyskytuje převážně v horních částech svahů a na konvexních tvarech reliéfu v montánním stupni namísto původních horských lesů. Stanoviště jsou sušší a živinami chudší. V České republice jsou průměrné roční teploty na stanovištích 3-5°C a průměrné roční srážky 1100-1500 mm.
Pro uchování druhového složení je nutné zachovat seč, při které však může docházet k nadměrnému odebírání živin a postupnému převládnutí druhu Avenella flexuosa. Pro zachování druhově bohatých porostů je proto vhodné mírné přihnojování. Nejsou-li tyto porosty pravidelně sečeny dochází k postupné degradaci společenstva.
V České republice je svaz zastoupen pouze asociací Sileno vulgaris-Nardetum strictae Krahulec 1990. V rámci této asociace jsou odlišovány tři varianty především v závislosti na úživnosti stanoviště. Varianta Carlina acaulis málo produktivních porostů na chudých půdách, Rumex acetosa na živiny nejbohatších půdách a Galium pumilum, jenž zahrnuje druhově bohaté porosty bez jakékoliv výrazné dominanty.
Tato vegetace se v České republice vyskytuje pouze v Krkonoších v montánním stupni v okolí horských bud, často v místech současných sjezdových tratích.
Krkonoše
Smilkové porosty měli dříve velký význam jako jednosečné porosty pro produkci sena. Dnes jsou významné z hlediska ochrany přírody. Často jsou také ceněny jako vhodný povrch na sjezdových tratích.
Krahulec F. (2007): Nardo strictae-Agrostion tenuis. – In: Chytrý M. et al., Vegetace České republiky 1., Travinná a keříčková vegetace. Praha, Academia, p. 295-298.
Chytrý M. et al. (2010): Katalog biotopů České republiky. Druhé vydání. – Praha, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, p. 193-195.
Petříček V. et al. (1999): Péče o chráněná území I. Nelesní společenstva. – Praha, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. 451 s.