Terofytní vegetace polních plevelů okopanin a vinohradů v teplejších oblastech ČR. Dominují druhy původní a neofyty, archeofyty jsou méně zastoupeny.
Porosty jsou tvořeny jednoletými druhy s CR strategii, např. Amaranthus powellii, A. retroflexus, Chenopodium album agg., C. hybridum, Datura stramonium, Sonchus arvensis, S. asper či Solanum nigrum a druhy nižší vrsty bylinného patra: Anagallis arvensis, Equisetum arvense, Stellaria media, Veronica persica. V závislosti na pěstované plodině se porosty svazu mohou na daném stanovišti střídat se svazem Caucalidion. Ve svazu Veronico-Euphorbion se oproti svazu Caucalidion uplatňuje více druhů původních a neofytů než archeofytů.
Na bazických, hlinitých až jílovitých půdách bohatých na živiny v teplejších oblastech. Této vegetaci se nejvíce daří v okopaninách, v polích (herbicidovaných), vinohradech, zeleninových záhonech i v narušovaných ruderálních biotopech (skládky, meze, staveniště). Porosty se vyskytují v planárním a kolinním stupni.
Porosty mají fenologické optimum v pozdním létě a na podzim. Plevele mají širokou ekologickou amplitudu, vytvářejí velké množství diaspor, vytrvalou semennou banku a jsou schopny rychlého růstu a dozrání semen i po sečení. Klíčí v květnu a červnu po jarním obhospodařování. Dominují zde druhy s vyššími nároky na živiny, které jsou nutné pro jejich rychlou regeneraci. Porostům prospívají časté disturbance. Porosty se vyskytují na polích, kde v závislosti na agrotechnických zásazích střídají porosty svazu Caucalidion.
V ČR se vyskytují dvě asociace: Mercurialietum annuae (v teplejších oblastech) a Veronico-Lamietum hybridi (v chladnějších a vlhčích oblastech).
Podrobnosti včetně rozšíření zde.
Nížiny a pahorkatiny Čech a Moravy, častěji např. na jižní a střední Moravě, ve středních Čechách aj.
Bez ohrožení, porosty jsou naopak z hospodářského hlediska pro své vlastnosti, např. velmi dobrá schopnost obnovy po jakémkoliv narušení, negativně vnímány. Většina indikačních druhů svazu patří mezi obtížné plevele s hojným výskytem. Výskyt ohrožených druhů rostlin je nepatrný.
Lososová Z. (2009): Veronico-Euphorbion Sissingh ex Passarge 1964. - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 2. díl, Ruderální, plevelová, skalní a suťová vegetace. - Academia, Praha, p. 102-108.
Jarolímek I., Zaliberová M., Mucina L. & Mochnacký S. (1997): Rastlinné spoločenstvá Slovenska 2. Synantropná vegetácia. - Veda, Bratislava, p. 103-104.
Procházka F. et al. (2001): Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky. - Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Praha.