Vegetace subalpínských vysokobylinných niv zahrnuje bohaté porosty statných širokolistých bylin a nízkých subalpínských křovin Salix lapponum a osídluje chráněná místa nad horní hranicí lesa, mělké a vlhčí sníženiny na svazích, v okolí pramenišť a svahy a dna karů.
Středně bohaté travinobylinné zapojené porosty, utvářené širokolistými bylinami (Adenostyles alliariae, Cicerbita alpina, Petasites albus, Veratrum album subsp. lobelianum). Dosahují výšky od 50 až do 150 cm. Významné jsou především maloplošné porosty s dominancí Adenostyles alliariae, ostatní typy pak nemají výraznou dominantu, větší pokryvnosti ale dosahují druhy jako Aconitum lycoctonum, Carduus personata, Chaerophyllum hirsutum, Trollius altissimus aj. Při sestupu do montánního stupně mohou tvořit lemové porosty podél horských potoků, v nichž dominují např. Petasites albus, Cicerbita alpina, Doronicum austriacum nebo Ranunculus platanifolius. Mechové patro bývá vyvinuto, ale nedosahuje větší pokryvnosti.
Subalpínské vysokobylinné nivy obsazují vlhčí stanoviště nad horní hranicí lesa. Mohou sestupovat i do lesního stupně podél horských bystřin, kde navazují na klenové bučiny, papratkové smrčiny nebo přirozenou nelesní vegetaci stinných den karových údolí, kde je znemožněn růst lesa a mají charakter reliktního bezlesí. V zimě bývají chráněny mocnou vrstvou sněhové pokrývky bránící promrzání půdy, která je vlhká, dostatečně hluboká a humózní, dobře zásobená vodou a živinami.
Stanoviště jsou místy ohrožena výsadbou Pinus mugo rozšiřující se z míst výsadby. Dále okusem jelení zvěře, která ve vysokých stavech také způsobuje zvýšenou trofii biotopů. V současné době jsou společenstva vesměs stálá a nevyžadují další management.
V rámci tohoto svazu se na území ČR rozlišuje 5 asociací:
Subalpínský stupeň Krkonoš a Hrubého Jeseníku, společenstva ochuzená o subalpínské druhy z asociace Chaerophyllo hiruti-Cicerbitum alpinae se vyskytují i v nižších nadmořských výškách Kralického Sněžníku, Beskyd, Krušných, Orlických, Jizerských hor nebo Šumavy.
Významná společenstva najdeme především v nejvyšších patrech Krkonoš a Hrubého Jeseníku. V Krkonoších v oblasti Labského dolu a Úpské jámy. V Jeseníku je to pak oblast Velké a Malé kotliny a pod Petrovými kameny. Jen asociace Chaerophyllo hirsuti-Cicerbitum alpinae zasahuje do nižších poloh pohraničních hor.
V minulosti byla tato společenstva pro svou bohatost biomasy vyhledávána pastevci nebo pravidelně jedenkrát ročně kosena. Dnes jsou ohrožena především díky okusu jelení zvěří a eutrofizaci jejich trusem. Potenciální nebezpečí hrozí také z upravování a narušování horských toků. Obecně však pro všechny asociace platí, že jsou významné pro ochranu biodiverzity, protože hostí řadu vzácných a ohrožených druhů. Činností člověka nejsou přímo ohrožena či ovlivněna.
Kočí M. (2007): Subalpínská vysokobylinná a křovinná vegetace (Mulgedio-Aconitetea). - In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky 1. Travinná a keříčkovitá vegetace. - Academia Praha, p. 115-126.
Chytrý M., Kučera T., Kočí M., (eds.) (2010): Katalog biotopů České republiky, ed. 2. - Agentura ochrany přírody a krajiny, Praha, p. 148-150.
Procházka F. et. al. (2001): Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky (stav v roce 2000). - Příroda, Praha.